2009 MUZEUM NADACE METODĚJE VLACHA MLADÁ BOLESLAV

MUZEUM NADACE METODĚJE VLACHA

MLADÁ BOLESLAV

autor prof. Ing. arch. Michal Hlaváček
spolupráce Ing. arch. Ludvík Holub
Ing. arch. Pavel Lupač
Ing. arch. Daniela Šimková
Ing. arch. Lenka Menclová
vizualizace Ing. arch. Ludvík Holub
kategorie novostavba
fáze Studie, Projekt DUR, DSP, AD
autor fotografií Filip Šlapal
datum projekt 2009-2012
realizace 2012-2013
ocenění Stavba roku 2014

Od prvního veřejného letu letadla sestrojeného Metodějem Vlachem v Mladé Boleslavi uplynulo již více než 100 let. I pro připomenutí této události bylo v Mladé Boleslavi vystavěno muzeum letectví, unikátní svým rozsahem i plánovaným obsahem.

V muzeu-hangáru lidé uvidí přes 30 letadel včetně 11 plně funkčních replik z Nadačního fondu Metoděje Vlacha, které si bude možné skutečně vyzkoušet. Kromě toho objekt nabídne množství interaktivních prvků pro poučení i zábavu, prostory pro různé akce, přednášky i setkání nejen pro specialisty ale i pro laickou veřejnost všech věkových kategorií.

Objekt má sloužit jako veřejně přístupné letecké muzeum Metoděje Vlacha, kde jsou vystaveny repliky i originály starých letadel, ukázky letecké techniky, dobové plakáty, dokumenty, letecké poháry apod., ale také letecké simulátory. Zároveň zde budou probíhat prezentační a naučné akce pro odbornou i laickou veřejnost. Do severního rohu je umístěna vyhlídkové věž a tak zvaná seskoková věž vybavená interaktivními prvky, určená pro simulaci pádu na padáku pro zájemce z řad veřejnosti.

Součástí muzea je také administrativní část pracovníků muzea, zázemí pilotů, přednáškový sál a kavárna s vlastním zázemím.

Zároveň musí část objektu sloužit i jako klasický hangár, protože některé vystavované exempláře jsou funkční stroje a jsou využívány při leteckých dnech a podobných akcích. A jelikož jsou tyto stroje provozovány a na místě servisovány, je možné využít je také pro účely expozice muzea, kdy návštěvníkům se takto naskytne jedinečná možnost nahlédnout také do ústrojí funkčních strojů a tajů jejich údržby.